18/06/2024

Princi i Kurorës Saudite dhe Blinken zotohen të punojnë së bashku për stabilitetin rajonal

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Princi i Kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman u takua me Sekretarin e Shtetit të SHBA, Antony Blinken në Jeddah, njoftoi Agjencia Saudite e Shtypit herët të mërkurën.

Dyshja diskutuan mënyrat për të zgjeruar bashkëpunimin dhe marrëdhëniet dypalëshe në fusha të ndryshme, si dhe përpjekjet drejt zhvillimeve më të fundit rajonale dhe ndërkombëtare.

Në takim morën pjesë zyrtarë të lartë sauditë dhe amerikanë.

Blinken mbërriti në Jeddah të martën.

Udhëtimi i tij vjen ndërsa Mbretëria dhe SHBA-ja kërkojnë të ndërmjetësojnë një armëpushim të qëndrueshëm midis gjeneralëve ndërluftues të Sudanit në bisedimet e vazhdueshme në Jeddah.

Blinken do të marrë pjesë në një takim ministror të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit SHBA (GCC) për të diskutuar bashkëpunimin në rritje me partnerët e Gjirit dhe se si ata mund të promovojnë sigurinë, stabilitetin, deeskalimin, integrimin rajonal dhe mundësitë ekonomike në të gjithë Lindjen e Mesme, tha zëdhënësi Matt Miller.

Sekretari i Shtetit dhe ministri i jashtëm saudit Princi Faisal bin Farhan do të bashkëorganizojnë një takim ministror të Koalicionit Global për të mposhtur DEASH-in “për të adresuar kërcënimin e vazhdueshëm të (Daesh) dhe për të riafirmuar angazhimin tonë për të siguruar humbjen e tij të qëndrueshme”, shtoi ai. /mesazhi

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...