29/02/2024

Prokuroria e Posaçme SPAK refuzoi kërkesën e Berishës për të shkuar në parlament

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Në Prokurorinë e Posaçme (SPAK) po mbahet seanca ku po shqyrtohet ankimimi i bërë nga avokatët e ish-kryeministrit Sali Berisha, mbi refuzimin e SPAK për ta lejuar të marrë pjesë në seancat plenare.

Avokatët iu drejtuan me një kërkesë prokurorëve të SPAK Arben Kraja e Enkeleda Millonai duke theksuar se kjo është një e drejtë kushtetutes, si dhe faktin se ndaj Berishës nuk ka një vendim të formës së prerë.

Por prokurët e rrëzuan teksa këtë të enjte gjyqtarja Irena Gjoka do të shprehet mbi këtë kërkesë që avokatët depozituan në GJKKO.

Kujtojmë se GJKKO caktoi më 30 dhjetor 2023, masën e sigurisë “Arrest me burg”, me mbikqyrje policore, ndaj ish-kryeministrit.

Sipas njoftimit të GJKKO Sali Berisha nuk duhet të largohet nga banesa e tij e ndodhur në adresën: Rruga “Mustafa Matohiti”, si dhe nuk duhet të komunikojë me persona të tjerë përveç atyre që bashkëjetojnë në të njëjtën banesë me të.

Për ekzekutimin e këtij vendimi është ngarkuar Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, përfaqësuar nga prokurorët Arben Kraja dhe Enkeleda Millonai.\Telegrafi\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...