25/06/2024

Reuters: Putin kërkon një armëpushim në Ukrainë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Presidenti rus, Vladimir Putin, është i gatshëm të ndalojë luftën në Ukrainë me një armëpushim të negociuar që njeh linjat e luftës aktuale.

Kështu kanë deklaruar katër burime rusë për Reuters, duke thënë se ai është i gatshëm të vazhdojë luftën nëse Kijevi dhe Perëndimi nuk reagojnë.

“Putini mund të luftojë për aq sa të nevojitet, por Putini është po ashtu i gatshëm për armëpushim, që të ngrijë luftën”, ka thënë njëri nga katër burimet, i cili është një zyrtar që ka punuar me Putinin dhe ka njohuri për bisedat e nivelit të lartë në Kremlin.

Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, në një përgjigje ka thënë se shefi i Kremlinit e ka përsëritur vazhdimisht se Rusia është e hapur për dialog, duke shtuar se shteti rus nuk dëshiron “luftë të përjetshme”.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...