28/05/2024

Rifillon punën aeroporti i Dubait pas reshjeve të dendura të shiut

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Aeroporti Ndërkombëtar i Dubait (DXB) njoftoi se kanë rifilluar fluturimet e pezulluara për shkak të kushteve të pafavorshme të motit, transmeton Anadolu.

DXB ka bërë një deklaratë në lidhje me reshjet e shiut në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), të cilat deklarohen të jenë reshjet më të mëdha në 75 vitet e fundit.

Në deklaratën, e cila përfshinte prononcimin e drejtorit ekzekutiv të DXB, Paul Griffiths, thuhet se aeroporti dhe zonat përreth u pastruan plotësisht nga akumulimi i ujit dhe të gjitha objektet, fuqia punëtore dhe shërbimet logjistike filluan të funksionojnë normalisht dhe me kapacitet të plotë.

Programi i fluturimeve është kthyer në rrjedhën normale më shpejt se sa ishte parashikuar më parë dhe realizohen 1.400 fluturime në ditë.

EBA njoftoi se sasia më e madhe e reshjeve të shiut në 75 vjet u regjistrua për shkak të një stuhie të rrallë më 16 prill. Kjo situatë bëri që në shumë qytete të vendit të mbyllen aeroportet dhe të pezullohen fluturimet.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...