21/06/2024

Rrëzohet aeroplani spiun i Putinit me vlerën 260 milion paund

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Një nga avionët ushtarakë më të vlefshëm të Rusisë është rrëzuar pranë Ukrainës. Aeroplani Beriev A-50 prej 260 milionë funtesh u humb mbi Detin Azov në jug të vijës së frontit, raportuan agjencitë e mediave ushtarake ukrainase, duke cituar burime e forcat e armatosura të Ukrainës.

Aeroplani i komandës dhe zbulimit të epokës sovjetike përdor radarë me rreze të lartë për të zbuluar raketa dhe avionë në fushën e betejës, ndërkohë që u jep urdhra avionëve luftarakë rusë.

Mendohet se tani forcat e Vladimir Putin kanë mbetur vetëm tetë A-50 operacionale në të gjithë flotën e tyre. Rëndësia e tij taktike ka të ngjarë të thotë se kishte oficerë të lartë në bord, megjithëse nuk ishte menjëherë e qartë nëse dikush i mbijetoi rrëzimit.

Sipas agjencisë RBC-Ukrainë, A-50 u qëllua nga ushtria ukrainase menjëherë pasi filloi një patrullë pranë Kyrylivka rreth orës 21:10 të së dielës.

Një pilot rus thuhet se u dëgjua në komunikimet e përgjuara duke u thënë komandantëve se ishte dëshmitar i zjarrit të avionit dhe rënies nga qielli.

“Kjo është për Dnipro! Digjuni në ferr, o çnjerëz! PS Ende nuk ka detaje”, shkroi komandanti i Forcave Ajrore të Ukrainës, gjenerali Mykola Oleshchuk në Telegram menjëherë pas incidentit.

Rreth 40 nga A-50 u ndërtuan pasi ata hynë në shërbim për herë të parë në vitet 1980, dhe thuhet se mbetën nëntë në shërbim aktiv vitin e kaluar.

Në të njëjtën mbrëmje, një tjetër aeroplan komandues rus u godit nga raketat ukrainase dhe u detyrua të kthehej në bazë.

Duket se kishte viktima në bordin e postës komanduese ajrore Ilyushin Il-22, e cila ka të ngjarë të kishte të paktën një komandant të lartë në mesin e ekuipazhit të saj.

Në audion e përgjuar nga kontrolli rus i trafikut ajror, një oficer mund të dëgjohet duke përmendur Il-22 dhe duke thënë: Është goditur, duke u ulur në Anapa. Duhet urgjentisht një ambulancë dhe zjarrfikës.

Një kanal Telegram i njohur pro Putinit, i cili pretendon se ka burime në shërbimet e inteligjencës ruse, deklaroi: Më në fund është e qartë se avioni rus Il-22 në zonën e Detit Azov u godit nga mbrojtja ajrore ruse që mbronte urën e Krimesë. Kur u godit avioni, ura kishte alarm dhe trafiku u bllokua. Piloti mundi të ulë aeroplanin dhe të paktën dy persona u plagosën.\TCH\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...