18/05/2024

Shefi i diplomacisë franceze do të realizojë një vizitë të paplanifikuar në Kajro mes negociatave për armëpushim

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ministri i Punëve të Jashtme i Francës, Stephane Sejourne, do të realizojë një vizitë të papritur në kryeqytetin egjiptian Kajro, ku janë duke vazhduar bisedimet për armëpushim në Rripin e Gazës së rrethuar, transmeton Anadolu.

Sipas raporteve në mediat franceze që citojnë burime diplomatike, Sejourne do të angazhohet në bisedime në Kajro, ku raportohet se janë intensifikuar diskutimet midis Hamasit dhe delegacioneve izraelite për një armëpushim.

Vizita e ministrit francez në Kajro më parë nuk ishte përmendur në itinerarin e tij në Lindjen e Mesme.

Turneu i tij pesë-ditor në Lindjen e Mesme përfundon sot, ndërsa ai zhvilloi diskutime në Liban, Arabinë Saudite dhe Izrael, duke theksuar angazhimin e Francës në diplomacinë rajonale.

Franca ka përsëritur thirrjet e saj për një armëpushim në Gaza dhe për lirimin e tre pengjeve franceze të mbajtura nga Hamasi.

Dje, mediat egjiptiane raportuan se një delegacion i Hamasit ishte larguar nga Kajro dhe se Egjipti do të japë një përgjigje me shkrim për propozimin e armëpushimit në Rripin e Gazës.

Izraeli ka kryer një ofensivë ushtarake në Gaza që nga sulmi ndërkufitar i Hamasit më 7 tetor të vitit të kaluar, që sipas Tel Avivit vrau afër 1.200 njerëz.

Që atëherë, të paktën 34.500 palestinezë janë vrarë, kryesisht gra dhe fëmijë, si dhe mijëra të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së madhe të nevojave.

Më shumë se gjashtë muaj pas luftës izraelite, zona të gjera të Gazës janë kthyer në gërmadha, sipas OKB-së, duke çuar në zhvendosjen e brendshme të 85 për qind të popullsisë së enklavës mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, e cila në një vendim të përkohshëm në muajin janar urdhëroi Tel Avivin të sigurojë që forcat e tij të mos kryejnë akte të gjenocidit dhe të marrin masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...