15/06/2024

Situata në veri, 200 ushtarë shtesë të Britanisë në Kosovë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të dhunshëm ndaj Policisë së Kosovës në veri të Kosovës më 24 shtator dhe rritjes së tensioneve në rajon.

Ministria e Mbrojtjes së Britanisë së Madhe ka njoftuar se do të vendosë rreth 200 ushtarë nga Batalioni i Parë i Regjimentit Mbretëror të Princeshës së Uellsit.

“Pas një kërkese nga Komandanti Suprem i Aleatëve në Evropë (SACEUR) dhe miratimit nga Këshilli i Atlantikut të Veriut, Mbretëria e Bashkuar do të vendosë rreth 200 ushtarë nga Batalioni i Parë i Regjimentit Mbretëror të Princeshës së Uellsit në ditët në vijim për t’iu bashkuar kontigjentit britanik prej 400 trupash tashmë në vend si pjesë e një ushtrimi vjetor”, thuhet në njoftim.

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në Kosovë pas rritjes së tensioneve në pjesën veriore të vendit.

Në njoftim thuhet se aktivizimi vjen pas një kërkese nga Komandanti Suprem i Aleatëve të NATO-s në Evropë për t’iu bashkuar misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë.

“Reagimi i shpejtë i Mbretërisë së Bashkuar është një demonstrim i aftësive unike dhe angazhimit të Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar për të ruajtur paqen dhe sigurinë në rajon”.

Njësia e Ushtrisë Britanike i është caktuar Komandantit të Forcave të Kosovës të NATO-s, pas një kërkese specifike të Komandantit Suprem të Aleatëve për Evropë, “SACEUR”, gjeneralit amerikan Chris Cavoli.

“Ky dislokim është testament i udhëheqjes dhe shkathtësisë së mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, kjo vendosje do t’i japë forcë dhe ekspertizë NATO-s, si pjesë e angazhimit tonë kryesor dhe të palëkundur ndaj aleancës”, vijon njoftimi.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...