22/07/2024

Sultan Ibrahim merr pozitën si mbreti i ri i Malajzisë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Sultan Ibrahim ibni Sultan Iskandar, 65 vjeç, mori rolin e mbretit të ri të Malajzisë, raporton Anadolu.

Ibrahim pason Al-Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Shah, mandati pesëvjeçar i të cilit përfundoi të martën.

Ai u betua si mbreti i 17-të, i quajtur Agong, në Istana Negara, rezidenca zyrtare e mbretit, në kryeqytetin Kuala Lumpur.

Më parë, mbreti i ri shërbeu si Sultan i shtetit Johor në Malajzinë jugore.

Ai u zgjodh nga familja mbretërore e Malajzisë tetorin e kaluar.

Familja mbretërore e Malajzisë ka nëntë sundimtarë që marrin pozitat e larta me radhë, sipas një sistemi të rënë dakord në vitin 1957 kur Malaya u pavarësua nga sundimi britanik.

Kryeministri i Malajzisë Anwar Ibrahim uroi mbretin e ri dhe tha se populli “do të vazhdojë t’ju bindet me besnikëri të pandarë” sundimtarëve mbretërorë.

Sultan Nazrin Shah, 67 vjeç, nga shteti veriperëndimor Perak u betua si zëvendësmbret.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...