28/05/2024

Tajvani goditet nga dhjetëra tërmete, më i fuqishmi me magnitudë 6.3

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Qarku lindor i Tajvanit, Hualien, i goditur nga tërmeti, u trondit nga dhjetëra pasgoditje vonë të hënën dhe herët të martën.

Por për fat të mirë, vetëm dëme të vogla u raportuan dhe nuk kishte viktima, shkruajnë mediat e huaja.

Siç bëhet e ditur më tej, ndërtesat në pjesë të mëdha të Tajvanit verior, lindor dhe perëndimor, duke përfshirë kryeqytetin, Taipei, janë lëkundur gjatë gjithë natës, me tërmetin më të fuqishëm me magnitudë 6.3 ballë.

Të gjithë ishin shumë të cekët.

Administrata Qendrore e Motit të Tajvanit tha se valët e tërmeteve që nisën pasditen e së hënës, ishin pasgoditje nga tërmeti i madh i 3 prillit.

Ndryshe, Tajvani shtrihet pranë kryqëzimit të dy pllakave tektonike dhe është i prirur ndaj tërmeteve.

Më shumë se 100 njerëz u vranë në një tërmet në Tajvanin jugor në vitin 2016, ndërsa një tërmet me magnitudë 7.3 vrau më shumë se 2,000 njerëz në vitin 1999. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...