16/06/2024

Trysni ndaj Izraelit nga shtetet e ndryshme që të mbrojë civilët në Gaza

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron po qëndron në Katar në përpjekje për të arritur një tjetër armëpushim mes Izraelit dhe Hamasit. Zyrtarët amerikanë ndërkaq po vazhdojnë të ushtrojnë trysni ndaj Izraelit që të mbrojë jetën e civilëve në Gazë, ndërsa luftimet po intensifikohen.

Ushtria izraelite thotë se ka zgjeruar operacionet e saj tokësore në çdo territor të Gazës.

Izraeli u zotua se operacionet kundër Hamasit në pjesën jugore të Gazës do të ishin “po aq të fuqishme” sa ofensiva në veri të Gazës. Palestinezët në Gazë thonë se nuk kanë më ku të shkojnë për tu strehuar.

Ushtria izraelite thotë se në jug të rajonit janë fshehur shumë udhëheqës të Hamasit.

Sot ushtria urdhëroi evakuimin e më shumë zonave në dhe rreth qytetit të dytë më të madh të Gazës, Khan Younis.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu reagoi pas thirrjeve të vazhdueshme amerikane që të ketë kujdes me civilët duke thënë se vendi i tij nuk ka asnjë dëshirë të dëmtojë civilët.\VOA\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...