22/07/2024

Ukraina mbështetet nga Japonia me 37 milion dollar për mbrojtje ajrore

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Pas një vizite në Kiev ministrja e jashtme japoneze, Yoko Kamikawa, ka premtuar mbështetje financiare për Ukrainën në mbrojtjen e saj të vazhdueshme kundër agresionit rus.

Japonia do të dërgojë 37 milionë dollarë në një fond të NATO-s, të cilat do të shkojnë në mbrojtjen ajrore të Ukrainës, dhe në sistemet e zbulimit të dronëve, pasi siç dihet Rusia prej muajsh ka sulmuar me dronë luftarakë në shkallë të gjerë.

Përveç mbështetjes financiare, Japonia ka vendosur edhe sanksione kundër shtetit rus, në përputhje me Perëndimin.

Megjithatë, kushtetuta pacifiste e vendit nuk e lejon të furnizojë vetë me armë Ukrainën.\Telegrafi\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...