19/04/2024

Blinken thotë se palestinezët duhet të qëndrojnë në Gaza

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken thotë se palestinezëve nuk duhet t’u bëhet presion për t’u larguar nga Gaza dhe duhet të lejohen të kthehen në shtëpitë e tyre sapo të lejojnë kushtet.

Blinken dënoi deklaratat e disa ministrave izraelitë, të cilët kërkuan zhvendosjen e palestinezëve gjetkë, shkruajnë mediat e huaja.

Zyrtari amerikan ishte në Katar në turneun e tij të fundit në Lindjen e Mesme.

“Civilët palestinezë duhet të jenë në gjendje të kthehen në shtëpi sa më shpejt që të lejojnë kushtet”, tha Blinken të dielën. “Ata nuk munden dhe nuk duhet të detyrohen të largohen nga Gaza”.

Komentet e tij vijnë pas raportimeve se dhjetëra njerëz u vranë në një kamp refugjatësh në Gazën veriore.

Pamjet nga Jabalia tregojnë trupa të shtrirë në rrënojat e një ndërtese të shkatërruar – shumë prej tyre gra dhe fëmijë.

Ushtria izraelite nuk i është përgjigjur ende raporteve.

Më shumë se 60 palestinezë thuhet se janë vrarë gjithashtu ditën e kaluar në qytetin jugor të Khan Younis.\Telegrafi\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...