18/07/2024

Ukraina paralajmëron Iranin të ndalojë furnizimin me armë Rusisë ose të presë veprime “absolutisht të pamëshirshme” si përgjigje

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se Irani është informuar përmes kanaleve diplomatike për pasojat e dërgimit të armëve të reja të Teheranit në Rusi me dronë sulmues dhe raketa balistike.

Kuleba tha në një konferencë shtypi në Kiev se “kërcënimi është real” për dërgesat e reja të raportuara të armëve nga Irani.

Të martën, CNN raportoi se Irani po përgatitet të dërgojë afërsisht 1000 armë shtesë , duke përfshirë raketa balistike me rreze të shkurtër tokë-tokë dhe më shumë dronë sulmues, në Rusi për t’i përdorur në luftën e saj kundër Ukrainës, sipas zyrtarëve nga një vend perëndimor që nga afër. monitoron programin e armatimit të Iranit.

“Kam thënë dhe do ta përsëris sërish se kur bëhet fjalë për bashkëfajësinë e ndonjë vendi në agresionin rus dhe vrasjen e qytetarëve tanë, ne do të jemi absolutisht të pamëshirshëm në veprimet tona në përgjigje, sepse bëhet fjalë për mbrojtjen e shtetit tonë dhe qytetarë”, tha Kuleba.

“Një vendim shumë më i mençur për Iranin do të ishte të kufizonte plotësisht bashkëpunimin e tij ushtarak, duke i furnizuar Rusisë çdo armë të përdorur kundër Ukrainës”, shtoi Kuleba.

Irani ka mohuar vazhdimisht dërgimin e armëve në Rusi, pavarësisht dëshmive të qarta për të kundërtën.   (CNN)

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...