29/05/2024

Ulja e tensionit të lartë të gjakut me metoda natyrale

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i madh dhe i përhapur shëndetësor.

Hipertensioni, nëse nuk trajtohet siç duhet mund të shkaktojë problem mjaft katastrofike si diabet, sëmundje kardiovaskulare, problem me veshkat dhe me aftësistë e trurit.

Mediakmentet që njerëzit që vuajnë nga tensioni i gjakut përdorin mund të shoqërohen me probleme të tjera anësore duke përfshirë, marramendjen, pagjumësinë dhe kontraktimet e muskujve.

Disa produkte që ju gjeni në shtëpi mund t’i përdorni shumë thjeshtë për këtë problem siç janë hudhrat, limoni apo uthulla e mollës.

Ja disa nga kurat natyrale të cilat janë shumë efikase kundër tensionit të lartë:

Kura me hudhër

Hudhra përmban substanca sulfuri që kanë aftësinë të ulin tensionin e gjakut dhe të largojnë kolesterolin dhe toksinat nga organizmi.

Ato stimulojnë prodhimin e oksidit nitrik dhe rregullojnë tensionin e gjakut, duke bërë që të zgjerohen enët e tij.

Këshillohet që të konsumoni 2-4 thelpinj hudhër të freskët në mëngjes përpara se të hani ushqim ose para se të flini.

Duhet ngrënë e gjallë hudhra sepse gatimi e humbet shumicën e ushqyesve të nevojshëm.

Kura me lëng limoni

Për këtë kurë duhet ujë dhe një limon

Shtrydheni limonin në një gotë me ujë dhe pijeni atë çdo mëngjes përpara se të konsumoni ushqim.

Këshillohet që të konusmoni limonë pasi ato kanë aftësinë që të ruajnë fleksibilitetin dhe funksionet e enëve të gjakut duke ulur kështu tensionin.

Kura me uthull molle dhe sodë buke

Për këtë kurë nevojitet ujë, një majë luge çaji me sodë buke dhe një lugë gjelle me uthull molle.

Këshillohet që të konsumoni uthullën e mollës pasi përmban shumë minerale të dobishme si kaliumi, magnezi dhe kalçiumi që janë thelbësore për qarkullimin e gjakut dhe uljen e tensionit.

Përzieni një lugë gjelle me uthull molle, një majë luge çaji me sodë buke dhe një gotë me ujë.

Për rezultate më të mira këshillohet që ta konsumoni dy herë në ditë.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...