18/06/2024

Zelensky paralajmëron rusët se “mund të mbesin pa asnjë anije” nëse sulmet në portet e Ukrainës nuk ndalen

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Zelensky paralajmëron rusët se “mund të mbesin pa asnjë anije” nëse sulmet në portet e Ukrainës nuk ndalen

Duke folur për mediat e Amerikës Latine në një konferencë shtypi të dielën, Zelensky tha se “ne nuk kemi aq shumë armë, por nëse ata vazhdojnë të qëllojnë, ata mund të mbeten pa anije deri në fund të luftës”, raportoi gazeta argjentinase La Nacion, përcjell Telegrafi.

“Dhe kjo është ajo që ne duam t’u tregojmë atyre”, tha ai. “Ukraina patjetër do t’i përgjigjet çdo sulmi ndaj popullatës civile dhe korridoreve të grurit”.

Deklaratat e Zelenskyt vijnë pasi dronët ukrainas goditën një cisternë nafte ruse dhe një anije luftarake ditët e fundit.

“Nëse Rusia vazhdon të dominojë Detin e Zi dhe ta bllokojë atë me raketa, atëherë Ukraina do të bëjë të njëjtën gjë, e cila është një mbrojtje e drejtë e kapaciteteve të Ukrainës”, shtoi ai.

Ndryshe, Kombet e Bashkuara kanë dënuar sulmet e fundit të Rusisë ndaj depozitave të grurit në Ukrainë.

Vendimi i Moskës për t’u tërhequr nga marrëveshja e grurit të Detit të Zi dhe sulmet e saj të përsëritura në portet dhe infrastrukturën e Ukrainës “po shkaktojnë dëme të pakapërcyeshme në sektorin bujqësor në Ukrainë dhe mund të theksojnë më tej urinë për njerëzit më të varfër në botë”, ka thënë Denise Brown, një koordinatore humanitare e OKB-së për Ukrainën. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...