19/04/2024

68 të vrarë nga sulmi izraelitë në kampin e refugjatëve në Gaza

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Të paktën 68 persona u vranë nga një sulm izraelit në Gaza qendrore, ka thënë ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi.

Sipas shifrave të hershme spitalore, 68 viktima përfshijnë të paktën 12 gra dhe shtatë fëmijë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Sulmi thuhet se ka ndodhur në kampin e refugjatëve Maghazi në lindje të Deir al-Balah.

Megjithatë, Sky News thotë se nuk ka qenë në gjendje të verifikojë këtë informacion.

Lufta ka shkatërruar pjesë të Gazës dhe ka zhvendosur pothuajse të gjithë 2.3 milionë banorët e territorit.

Izraelitët ende qëndrojnë prapa qëllimeve të deklaruara të vendit për të “shtypur” kapacitetet qeverisëse dhe ushtarake të Hamasit dhe lirimin e 129 pengjeve të mbetura.

Por ka një rritje të presionit ndërkombëtar kundër ofensivës së Izraelit. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...