18/05/2024

Blinken në Arabinë Saudite për çështjen e Gazës

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, mbërriti në Arabinë Saudite të hënën për një udhëtim të gjerë në Lindjen e Mesme, në përpjekje për të adresuar sfidat në Gazë dhe për të përcaktuar mënyrat për të arritur një marrëveshje normalizimi midis Arabisë Saudite dhe Izraelit.

Gjatë ndalesës së parë të udhëtimit të tij, Blinken pritet të takohet me liderët sauditë dhe të organizojë një takim të gjerë me homologët e pesë shteteve arabe, duke përfshirë Katari, Egjiptin, Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Jordaninë.

Diskutimet pritet të përqendrohen në qeverisjen e Rripit të Gazës pas konfliktit me Izraelin dhe mënyrat për të përmirësuar situatën humanitare në rajon.

Pas takimeve në Arabinë Saudite, Sekretari Blinken do të vazhdojë udhëtimin e tij në Izrael, ku pritet të bëjë presion mbi kryeministrin Benjamin Netanyahu për të ndërmarrë hapat e nevojshëm për të përmirësuar kushtet humanitare në Gazë.

Ai gjithashtu do të diskutojë përpjekjet për një marrëveshje normalizimi midis Izraelit dhe vendeve të tjera arabe, duke përfshirë Arabisë Saudite.

Udhëtimi i Sekretarit Blinken vjen pas një paralajmërimi të ashpër të presidentit Biden ndaj Izraelit për trajtimin e civilëve dhe situatën humanitare në Gazë.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...