28/05/2024

Izraeli në ofensivë diplomatike kundër urdhrit të mundshëm të GJNP për arrestimin e Netanyahut

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Qeveria e Izraelit është gjithnjë e më e shqetësuar se Gjykata Ndërkombëtare Penale (GJNP) do të lëshojë urdhër-arreste kundër politikanëve të lartë, përfshirë kryeministrin Benjamin Netanyahu dhe po bën përpjekje intensive për të parandaluar një vendim të mundshëm në këtë drejtim, transmeton Anadolu.

Duke folur për gazetën “The Times of Israel”, një zyrtar i lartë izraelit i paidentifikuar tha se Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Izraelit po zhvillon fushatë për të parandaluar një vendim të mundshëm arrestimi.

Zyrtari izraelit nënvizoi se elementi kryesor që do të përbënte bazën e vendimit të mundshëm të arrestit të GJNP-së do të ishte “vrasja e qëllimshme e palestinezëve në Gaza me uri” nga Izraeli dhe konfirmoi pretendimet se SHBA-ja po bën përpjekje diplomatike për të parandaluar një vendim të mundshëm arresti.

Ndërsa në mediat izraelite u pasqyrua lajmi se Qeveria e Tel Avivit është gjithnjë e më e shqetësuar për vendimin e mundshëm të GJNP-së në lidhje me krimet e kryera nga ushtria izraelite në Gaza dhe u tha se javën e kaluar në Zyrën e kryeministrit izraelit u mbajt një “takim urgjent” lidhur me këtë çështje.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...