13/04/2024
- Advertisement -spot_img

Kategoria

Teknologji

Si po ndikon përdorimi i ChatGPT-s në institucionet amerikane të arsimit

Në më pak se një vit, programi i inteligjencës artificiale ChatGPT ka ndryshuar mënyrën se si njerëzit përdorin dhe abuzojnë me këtë teknologji të...

Google pranon të investojë deri në 2 miliardë dollarë në rivalin e OpenAI, Anthropic

Google e Alphabet ka rënë dakord të investojë deri në 2 miliardë dollarë në kompaninë e inteligjencës artificiale Anthropic, tha të premten një zëdhënës...

Honda “rikthen” modelin legjendar, Prelude i ri do të jetë një kupe elektrike

Në panairin e mbajtur në Tokio të Japonisë, Honda ka prezantuar konceptin Prelude që me gjasë mund të futet edhe në prodhimin serik. Prelude është...

Microsoft do të investojë 5 miliardë dollarë të tjerë në Australi “për të rritur mbrojtjen e brendshme nga kërcënimet kibernetike”

Microsoft thotë se do të investojë një shtesë prej 5 miliardë dollarësh në Australi gjatë dy viteve të ardhshme, ndërkohë që bashkëpunon me Drejtorinë...

Më shumë se 300 milionë kopje janë shitur të lojës ‘Minecraft’

Loja e popullarizuar “Minecraft” njihet tashmë si loja më e shitur e të gjitha kohërave dhe tani ka kaluar shifrën e 300 milionë kopjeve...

Instagram teston një veçori ku lejon njerëzit të shohin postime në feed-in e tyre vetëm të përdoruesve me ‘tickun’ blu

Instagram po teston një veçori ku lejon përdoruesit të shohin postime vetëm nga përdoruesit e verifikuar, sipas kreut të Instagramit Adam Mosseri. “Ne po e...

Apple po punon për një iPad Air më të madh me ekran 12.9 inç

Apple është duke punuar në një iPad Air më të madh me një ekran 12.9 inç, në atë që do të ishte modeli më...

Platforma X do të lansojë dy nivele të reja të abonimeve premium

Elon Musk ka thënë se platforma e tij e rrjeteve sociale X, e njohur më herët si Twitter do të lansojë dy nivele të...

Teknologjia e re për aeroplanë që zvogëlon turbulencat gjatë fluturimit deri në 80 për qind

Të gjithë që udhëtojnë, pavarësisht kushteve, duan një udhëtim të rehatshëm dhe të sigurtë. Kjo vlerën edhe për fluturimet me aeroplan, por turbulencat mund të...

SHBA kërkon të vendosë raund të ri sanksionesh mbi eksportet e çipave në Kinë

Huawei bëri bujë të madhe me lansimin e telefonave të saj të serisë Mate 60, përkatësisht për çipin Kirin 9000s që fuqizon pajisjet e...

Më të fundit...

- Advertisement -spot_img