19/06/2024

Erdogan: Netanjahu duhet të gjykohet si Millosheviqi

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha të hënën se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është një kriminel lufte dhe “kasapi i Gazës” dhe se ai me siguri do të gjykohet siç u gjykua Sllobodan Millosheviq.

Erdoğan mori pjesë në programin e hapjes së seancës së 39-të ministrore të Komitetit të Përhershëm të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik për Bashkëpunim Ekonomik dhe Tregtar (COMCEC) në Qendrën e Kongresit në Istanbul dhe me këtë rast foli për sulmet izraelite në Gaza.

Ai kujtoi brutalitetin e sulmeve izraelite në Gaza dhe vuajtjet e një numri të madh të civilëve dhe fëmijëve.

“Dy nga tre nga të vrarët në Gaza janë fëmijë, gra, foshnja. Numri i banorëve të Gazës që po kërkohen ka kaluar 6.500”, kujtoi Erdoğan.

Ai tha se ata që përpiqen të mbulojnë vdekjen e kaq shumë të pafajshmëve dhe madje t’i legjitimojnë ata me pretekstin e Hamasit, nuk kanë më të drejtë t’i thonë asgjë njerëzimit.

Gaza është territor i Palestinës, Gaza është e palestinezëve dhe kështu do të mbetet përgjithmonë”, nënvizoi Erdoğan.

Ai kritikoi ashpër kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, duke e quajtur edhe një herë kriminel lufte dhe “kasapi i Gazës”.

“Kasapi i Gazës” Netanyahu është një kriminel lufte dhe ai me siguri do të gjykohet si “Kasapi i Gazës”, ashtu siç u gjykua (ish-presidenti i ndjerë i Serbisë Sllobodan) Millosheviq”, nënvizoi Erdoğan.

Ai më tej deklaroi se Izraeli nuk është vetëm vrasës, por edhe hajdut dhe tha se nuk do të lejojë që çështja e armëve bërthamore të Izraelit të harrohet.

Duke iu referuar votimit në Kombet e Bashkuara, Erdoğan tha: “Nga njëra anë keni 121 vende që duan të ndalojnë luftën dhe gjakderdhjen, nga ana tjetër 3-5 vende që i japin një kontroll të hapur sulmeve të Izraelit”.

Ai nënvizoi se rruga drejt paqes në rajon kalon përmes krijimit të shtetit të Palestinës.

“Turqia është e gatshme të jetë një vend garantues për bisedimet e paqes midis Izraelit dhe Palestinës”, tha Erdoğan.

Ai paralajmëroi gjithashtu për problemin e islamofobisë, për të cilën tha se po përhapet në Perëndim si një epidemi.\Mesazhi.com\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...