22/06/2024

Gjykata Ndërkombëtare në Hagë kërkon arrestimin e Netanyahut dhe liderit të Hamasit

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale ka aplikuar për urdhërarrest për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe liderin e Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar, për krime lufte.

Karim Khan tha se kishte arsye të arsyeshme për të besuar se të dy burrat mbanin përgjegjësi penale për krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit nga të paktën 7 tetori 2023.

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Yoav Gallant dhe lideri politik i Hamasit, Ismail Haniyeh, shefi i tij ushtarak Mohammed Deif gjithashtu kërkohen për arrestim.
- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...