20/06/2024

Indonezia u godit nga dy termete të fuqishme

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Dy tërmete të fuqishme goditën Detin Banda pranë Indonezisë të mërkurën, transmeton Anadolu.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së, dy tërmete me magnitudë 6.9 dhe 7 ballë u regjistruan në Detin Banda, rreth 370 kilometra në juglindje të Ambonit në provincën indoneziane Maluku.

Tërmeti me magnitudë 7 ballë u regjistrua rreth orës 07:53 sipas kohës lokale ndërsa lëkundja e parë u ndje pak më herët rreth orës 07:52.

Epiqendra e tërmetit u regjistrua në një thellësi rreth 10 kilometra.

Deti Banda është një nga katër detet që rrethojnë ishujt Maluku të Indonezisë dhe e cila lidhet me Oqeanin Paqësor.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...