18/05/2024

Kryeministri skocez, Hamza Jusuf jep dorëheqje

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kryeministri rajonal skocez dhe kreu i Partisë Kombëtare Skoceze (SNP), Hamza Jusuf dha dorëheqje nga detyra, transmeton Anadolu.

Jusuf në një konferencë për media në “Bute House”, rezidenca zyrtare e kryeministrit në Edinburg, kryeqyteti i Skocisë njoftoi se do të japë dorëheqjen si kryeministër dhe si lider i partisë.

Duke kujtuar se ata mbaruan marrëveshjen për ndarjen e pushtetit midis partisë së tij, SNP, dhe partnerit të saj të koalicionit, Partisë së Gjelbër Skoceze, javën e kaluar, Jusuf tha se nuk mund të parashikonte trishtimin dhe zhgënjimin që shkaktoi anulimi në Partinë e Gjelbër.

Jusufi deklaroi se nuk do të hiqte dorë nga parimet e tij vetëm për të mbajtur pushtetin dhe se ishte e mundur të fitonte votëbesimin duke bërë një marrëveshje, por pasi mendoi për pozicionin e tij gjatë fundjavës, ai preferoi të mos vazhdojë.

“Kam arritur në përfundimin se riparimi i marrëdhënieve përtej ndarjes politike është i mundur vetëm me dikë tjetër në detyrë”, tha Jusuf duke shtuar se do të vazhdojë detyrën si kryeministër derisa të zgjidhet pasardhësi i tij.

Ai tha se posti i kryeministrit rajonal skocez ishte një nder i madh për të dhe shtoi se dha dorëheqje në një kohë kur shihet afër pavarësia e Skocisë nga Anglia.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...