16/06/2024

Japonia shpenzoi 20 milion dollarë për aeroportin i cili tashmë po zhytet nën ujë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kur Aeroporti Ndërkombëtar Kansai i Japonisë (KIX) u hap në vitin 1994, ai u konsiderua një mrekulli inxhinierike – dhe ka kushtuar afërsisht 20 miliardë dollarë për t’u ndërtuar.

Aeroporti Ndërkombëtar Kansai në Japoni është një qendër kryesore udhëtimi që u shërben disa prej qyteteve më të mëdha të vendit dhe pret miliona pasagjerë në vit.

Megjithatë ka një problem.

Aeroporti u mirëprit kur u hap për herë të parë në vitin 1994 si një zgjidhje për mbipopullimin në aeroportin më të afërt në Osaka – por vetëm 30 vjet më vonë ai po fundoset ngadalë në det, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe po e bën këtë me një shkallë kaq alarmante, saqë ekspertët kanë sugjeruar se mund të jetë nën ujë brenda 30 viteve.

Kansai u krijua pasi u vendos që rajoni po humbiste në tregtinë me Tokion, dhe për këtë arsye kishte nevojë për një aeroport më të madh.

Me aeroportin lokal ekzistues – Osaka International – i rrethuar nga periferi të dendura të populluara dhe të paaftë për t’u zgjeruar, dy ishuj artificialë u krijuan në Gjirin e Osakës për të vendosur vendin e ri, me këta të lidhur me qytetin Rinku në Osaka nga një urë lidhëse mbi ujë.

Puna për këtë filloi në vitin 1987 – me hapjen e Kansai International shtatë vjet më vonë.

Përveç tërmetit të madh të vitit 1995, ai u godit gjithashtu nga një tajfun në vitin 2018, i cili dërgoi ujin e detit deri në pista.

Megjithatë, nxitimi për ta shpëtuar është duke u zhytur ngadalë – me ndërtesën që është fundosur rreth katër metra që kur është ndërtuar.

Megjithëse janë bërë përpjekje për të ngritur “një mur kundër detit” – disa ekspertë kanë sugjeruar se mund të jetë tepër vonë për të shpëtuar aeroportin.

Në fakt, ata kanë sugjeruar që Kansai mund të zhytet deri në vitin 2056.

Në një përpjekje për të parandaluar fundosjen, janë bërë shumë punë të tjera të mëdha.

Aeroporti mbetet i popullarizuar për pasagjerët, duke marrë rreth 30 milionë pasagjerë çdo vit.

Por nëse do të mund të vazhdojë në këtë mënyrë mbetet për t’u parë. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...