21/04/2024

Jordania dërgon trupa ushtarake në kufi me Izraelin

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ushtria jordaneze ka forcuar praninë e saj përgjatë kufijve të saj me Izraelin.

Kryeministri Bisher Khasawneh tha se vendi i tij do të përdorte “të gjitha mjetet në fuqi” nëse Izraeli do të përpiqej të detyronte palestinezët nga Bregu Perëndimor përtej lumit Jordan, shkruan Sky News.

Ai deklaroi se dëbimi i palestinezëve do të përfaqësonte një shkelje të marrëveshjes së paqes të Izraelit me fqinjin e tij.

SHBA i ka kërkuar më parë Izraelit të frenojë dhunën e kolonëve në Bregun Perëndimor, nga frika e një konflikti më të gjerë.

“Çdo zhvendosje ose krijimi i kushteve që do të çonin në të, Jordania do ta konsiderojë atë si një shpallje lufte dhe përbën një shkelje materiale të traktatit të paqes,” citoi media shtetërore të thoshte Khasawneh, duke iu referuar traktatit të paqes të vitit 1994 me Izraelin. /abcnews

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...