25/06/2024

Pasojat negative të stresit

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Stresi është term që i referohet shumës së situatave fizike, mendore dhe tensioneve emocionale mbi një person. Stresi vjen nga fjala “stress” dhe përkthehet në gjuhën tonë tension. Sipas ekspertëve të shëndetit publik në USA rreth 90% e sëmundjeve vinë me burim stresin.

Kontrolloni këto simptoma frikësuese të stresit dhe mësoni se si t’i menaxhoni këto efekte anësore.

Ju bën të lodhur

Përveç faktit se ankthi mund të ju mbajë zgjuar gjatë natës, frika shkakton që truri juaj të lirojë kortizolin i cili gjendet në gjakun tuaj. Ky kemikal i dobishëm i shpejton rrahjet e zemrës tuaj, i jep trurit tuaj më shumë oksigjen, dhe liron më shumë energji për ta ndihmuar trupin që ta kontrollojë stresin. Por, stresi i shpeshtë mund të shkaktojë që truri juaj ta kufizojë sasinë e kortizolit që e dërgon në gjakun tuaj, i cili ju bën të ndjeheni keq gjatë ditës. Lajmi i mirë është që të punoni për tre orë në javë do të bëni që këto nivele të hormoneve të jenë nën kontroll. Pra, çfarë po prisni? Lëvizni!

Shqetëson tretjen tuaj

Shtrëngimet në barkun tuaj mund të jenë më shumë se vetëm një ndjenjë e thjeshtë. Stresi kronik mund të ndikojë në hormonet që lirohen nga gjëndrat tiroide, të cilat rregullojnë metabolizmin tuaj. Nëse këto hormone pengohen gjatë lirimit, mund të çojë në kapsllëk. Kur ndjeni se e keni këtë simptomë, shkoni në palestër, pini shumë lëngje, rritni konsumin e fibrave.

Ju bën që të keni puçrra

Kur jeni me të vërtetë në stres, nivelet e hormoneve të seksit të quajtura androgjenë gozhdohen në trupin tuaj, duke shkaktuar puçrra në fytyrë. Kur kjo ndodhë, ju mund të përdorni trajtime aktuale. Përveç puçrrave në fytyrë, stresi mund të shfaqet edhe në pjesë të tjera të lëkurës në formë të skuqjes. Kjo për shkak se ankthi bën kërdi në sistemin tuaj imunitar, i cili mund të shkaktojë edhe infeksione të lëkurës.

Ju bën që të harroni

Stresi traumatik, i cili ndodh kur nuk jeni në gjendje të përballeni me disa situata të pakëndshme në jetën tuaj apo në jetën e një të dashuri tuaj dhe shfaqet si një frikë intensive apo pafuqi, ndikimet e të cilit prekin seriozisht hipotalamin tuaj, zonën në trurin tuaj në të cilin ruhen kujtimet. Ky lloj stresi mund të bëjë që hipotalami të tkurret, duke e bërë të vështirë të mbani mend fakte, emra, ngjarje. Plus, dëmi nga stresi mund ta bëjë të vështirë që të krijoni kujtime të reja.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...