22/06/2024

Vedat Muriqi kërkohet të bëjë transformimin bombastik edhe në Turqi

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Sulmuesi i Përfaqësueses së Kosovës dhe Mallorcas, Vedat Muriqi ka përfunduar në listën e dëshirave të një klubi të madh turk dhe një klubi tjetër spanjoll, i cili në sezonin e ardhshëm do të luajë në Ligën e Kampionëve.

Muriqi ka bërë karrierë të gjatë Turqi, pasi ka luajtur me ekipe si Giresunspor, Genclerbirligi, Caykur Rizespor dhe Fenerbahce.

Me paraqitjen e tij në klubin e madh, Fenerbahçe, futbollisti u transferua te skuadra italiane Lazio. Pasi ra nën pritshmëritë te Lazio, sulmuesi prizrenas u transferua te skuadra spanjolle Mallorca.

Futbollisti kosovar arriti të bëjë sërish emër me futbollin që shfaqi në Spanjë dhe tashmë kanë filluar interesimi dhe ofertat për të.

Mësohet se për Muriqin është interesuar klubi i madh turk, Besiktas, i cili emëroi në krye të skuadrës trajnerin holandez, Giovanni van Bronkhorst.

Sipas Defense Central, Besiktas synon ta kompletojë këtë transferim duke paguar një shifër të konsiderueshme transferimi, edhe pse më parë do të provojnë huazimin me të drejt blerje.

Ky medium shton se Muriqi mund të jetë i gatshëm të kthehet në Turqi, aty ku do të gjente dy yje tjerë shqiptarë si Milot Rashica dhe Ernest Muci.

Nga ana tjetër, pretendohet se për Muriqin interesohet edhe klubi spanjoll Girona, e cila u kualifikua për herë të parë në historinë e saj në Ligën e Kampionëve.

Ndryshe, futbollisti prizrenas ka luajtur 33 ndeshje me Mallorca këtë sezon, duke shënuar 7 gola dhe duke bërë 2 asistime.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...