28/05/2024
- Advertisement -spot_img

Kategoria

Shëndetësi

IKShPK i bën thirrje qytetarëve: Ajri jo i shëndoshë, të kenë kujdes personat e ndjeshëm

Ajri në Prishtinë edhe sot rezulton që të jetë tepër i rëndë dhe i rrezikshëm. Insituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë thirrje...

Vitia flet për gjendjen në shëndetësi: Po bëjmë maksimumin, po hyjmë në procesin e reformave, s’ka kthim prapa!

Mungesë e barnave, ikje e personelit shëndetësor, ankesa të shumta të pacientëve, e lista të gjata të pritjes. Këto janë disa nga problemet, të...

“Janë të dëmshme”, OBSH jep alarmin për cigaret elektronike

“Cigaret elektronike janë të dëmshme dhe çmendin të rinjtë”, ky është alarmi i OBSH-së, i cili paralajmëron se është e nevojshme dhe urgjente të...

Uthulla e mollës e dobishme të përdoret çdo ditë

Uthulla e mollës e ul shtypjen e lartë të gjakut, ndihmon me rastin e sëmundjeve të fytit, tretjes së çrregulluar, metabolizmit dhe qarkullimit të...

Vitaminat dhe mineralet ngadalsojnë plakjen e trurit

Ndërsa plakemi, shëndeti i trurit tonë bëhet i më i rëndësishëm për ruajtjen e mirëqenies sonë të përgjithshme Rënia njohëse është një pjesë e natyrshme...

Ullinjtë- ja pse duhet të konsumohen gjatë gjithë vitit

Ullinjtë kërkojnë klimë mesdhetare për t’u rritur dhe kanë vlera të shumta shëndetësore! Shekuj më parë vaji i ullirit përdorej si një eliksir shëndeti...

Kosi i freskët me mjaltë dhe arra,energji e plotë për trupin tuaj

Kosi është një ushqim fantastik që duhet konsumuar çdo ditë. Ai është aleati i organizmit pasi vepron shumë mirë për mjaft funksione shëndetësore. Athtësia e...

Disa shenja që tregojnë se lagështia ka hyrë në shtëpinë tuaj

Me ardhjen e motit më të ftohtë, në shumë familje shfaqen probleme me lagështinë. Përveç pamjes së shëmtuar, lagështia paraqet rreziqe shëndetësore dhe dëmtime strukturore...

Kujdesi i nevojshëm për shëndetin e eshtrave: Si të ruajmë forcën dhe integritetin e tyre

Eshtrat janë struktura thelbësore për trupin tonë, që na ofrojnë mbështetje, mbrojtje dhe aftësi lëvizjeje. Për t'u siguruar që ata mbeten të fortë dhe...

5 arsyet pse duhet të ecni pas ushqimit

Pas një vakti të shëndetshëm dhe të bollshëm, duket e pamundur që mendja të shkojë te aktiviteti fizik, ecja, ushtrime në palestër etj. Nuk po...

Më të fundit...

- Advertisement -spot_img